Demir yolu ; Tren demiryolu taşımacılığında uzman kadrosu seçkin müşteri portföyüne lojistik alanında, karşılıklı kazan-kazan prensibi ile, etkin, güvenilir ve çevresi çözümleri sunmaktadır. Faaliyetlerimiz blok tren taşımacılığı, münferit vagon nakliyesi, tren konteynır ile intermodal lojistiktir. Bu alanda Türkiye ve Avrupa’ da öncü kuruluş olma ideali ve iddiasındadır.

Conventional

Standart demiryolu wagonları ile yapılan yüklemeler olup, kullanılan wagon tipieri yüklenecek malzemelerin cinsine, boyut ve ağırlığına göre farklılıklar göstermektedir.

TCDD Wagon tipleri;

TİP

VAGON CİNSİ

TAŞIDIĞI MALZEME

G

KAPALI VAGON Kapalı vagonla her türlü ev ve mutfak eşyası, giyecek, yiyecek, içecek, torbalı çimento, gübre, canlı hayvan vb. taşıması yapılır.

Habis

KAYAR YAN DUVARLI KAPALI VAGON Paletli eşya vb. taşıma yapılır.

E

YÜKSEK KENARLI VAGON Normal tip yüksek kenarlı açık vagon ile kömür, her türlü maden cevheri, tuğla, kiremit, demir, boru, kum ve pancar taşıması yapılır.

K,R

PLATFORM VAGON Normal tip platform vagon ile oto, pikap, kamyon, otobüs, iş ve tarım makineleri, beton, demir ve ağaç direkler taşıması yapılır.

S

PLATFORM VAGON Özel tip platform vagon ile konteyner, tank, ağır iş makinaları ve tır vb. taşıması yapılır.

F

YÜKSEK KENARLI VAGON Özel tip yüksek kenarlı vagon ile kömür ve her türlü maden cevheri taşıması yapılır. Vagon üstten doldurulur, yanda otomatik boşaltma tertibatı vardır.

Z

SARNIÇLI VAGON Sıvı taşımaya mahsus sarnıçlı vagon ile her türlü akaryakıttaşıması.

Container

Standart veya özel konteynerler içerisine yükleme yapılarak bu konteynerlerin uluslararası transferlerinin demiryolu vagonları üzerinde yapılması suretiyle gerçekleştirilen taşıma tipidir. Ülkemizde henüz tanınmaya ve yaygınlaşmaya başlayan bu taşıma methodu bazı hallerde karayolu ile rekabet edebilme şansına sahip olabilmektedir. Yükleme ve tahliye yapılan Demiryolu Konteyner Terminallerinin yaygınlaşması bu tip taşımalara olan ilgiyi gelecek yıllarda artıracaktır.